wybierz termin
29
wrz 2022
30
wrz 2022
ul. Radomska 76a 27-200 Starachowice +48 41 276 78 00
 

Okolica

Starachowice to malowniczo położone miasto w północnej części województwa świętokrzyskiego, nad rzeką Kamienną, w tzw. Staropolskim Okręgu Przemysłowym, pomiędzy dwoma wielkimi kompleksami leśnymi: Puszczą Świętokrzyską i Puszczą Iłżecką. 

W odległości 25 km na południe od miasta rozciąga się główne pasmo Gór Świętokrzyskich - Łysogóry.Urozmaicony teren, bogactwo form przyrodniczych, pamiątki dziedzictwa kulturowegosprawiają, że okolice Starachowic to wspaniały teren dla miłośników natury, turystów pieszych, rowerowych i zmotoryzowanych. Potwierdzeniem tego są popularne i często zwiedzane, znajdujące się w pobliżu: Wąchock, Iłża, Bodzentyn, Tarczek, Święty Krzyż, Grzegorzowice, Krynki, Nietulisko, Wykus, Michniów, Kałków.

Wąchock - cysterskie miasto nad Kamienną

Wąchock - miasto znane w całej Polsce z opowiadanych o tutejszym sołtysie dowcipach, a przecież to stare miasto lokacyjne, poważne swoją historią, jak wiele innych w dawnej Polsce. W jego nadrzecznym pejzażu dominuje charakterystyczna bryła klasztoru cystersów.

A był to również ważny ośrodek gospodarczy, kulturowy, nie tylko religijny. Można powiedzieć, że Wąchock jest centrum patriotycznym dla całej ziemi sandomierskiej - podczas powstania styczniowego miasto było "stolicą" polskiego państwa podziemnego. Podczas ostatniej wojny światowej było świadkiem walk partyzanckich.

Opactwo Cystersów w Wąchocku

Zespół kościelno – klasztorny cystersówz XII w z romańskim kapitularzem przykrytym sklepieniem krzyżowo-żebrowym.

Romański kościół klasztorny pw. Najświętszej Marii Panny i św. Floriana z XIII w. zachowany jest w niezmienionym kształcie układu cysterskiego. Kościół o cechach architektury włoskiej jest najstarszą sygnowaną budowlą w Polsce (podpis arch. Simona na fasadzie). Wnętrze barokowe z XVII w., ale plan trzynawowego kościoła jest typowo romański. Klasztor został całkowicie przebudowany w XVII w., zachowały się jednak niektóre wnętrza z XIII w.

Należy do nich sala zebrań zakonników (kapitularz), uważana za najpiękniejsze wnętrze romańskie w Polsce. Romańska jest również sala pracy zakonników (fraternia), karcer pod schodami, natomiast piękna jadalnia (refektarz) z poł. XIII w. jest już wczesnogotycka. Klasztor posiadał ogrzewane pomieszczenia (poza dormitorium).

Tor rajdowy - Autodrom Jastrząb

Najnowocześniejszy motoryzacyjny obiekt szkoleniowo-treningowy w Polsce, z którym od maja 2014 Hotel Europa podjął współpracę partnerską. Ośrodek doskonalenia techniki jazdy mieści się zaledwie 30 km od hotelu.

Autodrom Jastrząb oferuje pełną gamę aktywności samochodowych:

  • szkolenia z bezpiecznej jazdy
  • szkolenia z elementami jazdy sportowej
  • szkolenia indywidualne
  • treningi i jazdy swobodne

http://www.torjastrzab.pl

www.michalczewski.pl

JuraPark w Bałtowie

JuraPark Bałtów - pierwszy w Polsce park tematyczny poświęcony dinozaurom.

Odkryte w Bałtowie tropy dinozaurów, przyczyniły się do powstania JuraParku. Bałtowski Kompleks Turystyczny zajmuje obszar ponad 60 ha i jest największym obiektem rozrywkowym w Polsce. Znajduje się tam ponad 100 modeli dinozaurów i innych prehistorycznych stworzeń. Wszystkie naturalnej wielkości.

Dzięki współpracy z paleoartystami oraz światowej sławy naukowcami zostały tam stworzone prawdopodobnie najdokładniejsze rekonstrukcje na świecie.

Na terenie JuraParku można zobaczyć także min: Wioskę Czarownic, Zwierzyniec Bałtowski, Prehistoryczne Oceanarium, Kino Emocji Cinema 5D, Sabathówka, Park Rozrywki, Spływ Tratwami. Z kartą hotelową -20 % zniżki.

http://www.juraparkbaltow.pl

Stacja Narciarska w Bałtowie

Stacja narciarska „Szwajcaria Bałtowska” to najlepszy ośrodek narciarski województwa świętokrzyskiego.

Najnowocześniejsza infrastruktura techniczna to: system sztucznego naśnieżania i odwadniania, oświetlenie które pozwoli na wydłużenie czasu korzystania z zimowych atrakcji do późnych godzin nocnych.

  • sześć (niebieskich) tras narciarskich o łącznej długości 2500 metrów
  • 4-osobowa kolej linowa krzesełkowa o przepustowości 2400 os./godz
  • dwa nowoczesne wyciągi orczykowe o łącznej przepustowości 1500 os./godz
  • dwa wyciągi o długości 100 m każdy – szkółka narciarska

http://www.szwajcariabaltowska.pl

Jaskinia Raj

Uznawana za najpiękniejszą jaskinię w Polsce. Kompleks korytarzy i komnat przyozdobiony setkami stalagmitów, stalaktytów, stalagnatów i pizoidów o różnorodnych kształtach i formach. Dla turystów udostępniona została do zwiedzania 180- metrowa podziemna trasa turystyczna, zwiedzanie jaskini tylko przewodnikiem.

Dodatkowo można odwiedzić mieszczące się obok PIERWSZE CENTRUM NEANEDRTALCZYKA

http://www.jaskiniaraj.pl

Święty Krzyż/Łysa Góra

Na szczycie Łysej Góry znajduje się Klasztor pobenedyktyński z relikwiami krzyża na którym umarł Chrystus(możliwość ucałowania relikwi i przyjęcia błogosławieństwa) tam także mieści się muzeum misyjne w którym znajdują się ciekawe eksponaty z całego świata np strój panny młodej ważący ponad 30 kg - aby mogła poczuć ciężar małżeństwa.

W klasztorze można zwiedzać krypty grobowe z legendarnym Jeremim Wiśniowieckim. W jednym ze skrzydeł opactwa mieści się Muzeum parku narodowego. Spacerując po Łysej Górze można poszukać czarownic, następnie przejść na taras widokowy, który mieści się na skalnym rumowisku, charakterystycznym dla Gór Świętokrzyskich, tzw., gołoborzu.

http://www.swietykrzyz.pl

Ta strona używa COOKIES.

Korzystając z niej wyrażasz zgodę na wykorzystywanie cookies, zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki. Więcej w Polityce prywatności.

OK, zamknij